تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی سیاسی یاران آقا - مرصاد ، پایانی بر فروغ جاویدان
وبلاگ فرهنگی مذهبی سیاسی یاران آقا
تقدیم به شهدا
پنجشنبه 3 مرداد 1392 :: نویسنده : منتظر ظهور
بازكاوی هجوم ابلهانه منافقین به كشور و مضمحل شدن آنها توسط غیور مردان ایران اسلامی
دفاع مقدس ملت ایران در آخرین سال خود، شاهد حوادث تلخ و شیرین بسیاری بود. فشار طاقت فرسای قدرت های استكباری جمهوری اسلامی ایران را با مشكلات فراوانی در زمینه های نظامی، سیاسی و اقتصادی مواجه ساخته بود. از سوی دیگر، رژیم متجاوز بعثی نیز با استفاده از حمایت های گسترده شرق و غرب، ضمن بازسازی ارتش شكست خورده عراق، برای هجومی دوباره خود را آماده می كرد

بر همین اساس در سال پایانی جنگ حوادث و تحولات نظامی و سیاسی روندی پر شتاب به خود گرفت. اجرای موفقیت آمیز عملیات والفجر10 از سوی رزمندگان اسلام، بمباران وسیع شیمیایی، در حلبچه دور تازه جنگ شهرها، حمله موفق نیروهای عراقی به مواضع رزمندگان ایرانی، پذیرش قطعنامه 598 از سوی ایران، هجوم مشترك ارتش عراق و گروهك خود فروخته منافقین در جبهه های غرب و جنوب و سرانجام یورش سلحشوران ایران اسلامی بر متجاوزان، رویدادهای مهم جنگ در سال هشتم بود كه در نهایت به برقراری آتش بس در جبهه های نبرد منجر شد.

در پایان جنگ، صدام نه تنها از دستیابی به اهداف خود بازمانده بود، بلكه در دور تسلسلی پایان ناپذیر گرفتار شده بود كه او را به اشغال كشور كویت ناچار ساخت. اما این اقدام صدام، آخرین حركت او در صفحه شطرنج سیاست و خفت بارترین تصمیم هایش بود كه به سقوط رژیم بعث و اشغال كشور عراق انجامید. 

هجوم ابلهانه منافقین

 عملیات مرصاد یا عملیات فروغ جاویدان، نبردی بود میان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سازمان مجاهدین خلق كه در اواخر جنگ ایران و عراق، در سال ۱۳۶۷ درگرفت. پس از چند روز درگیری درنهایت نیروهای ارتش ایران پیروز شدند و عملیاتی كه توسط سازمان مجاهدین خلق طرح‌ریزی و اجرا شده بود عملاً با شكست روبرو و تعداد زیادی از نیروهای مهاجم در این نبرد كشته شدند.

6روز پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت توسط ایران و در شرایطی كه نیروهای عراقی با زیر پا گذاشتن توافقات این قطعنامه، مجدداً به خرمشهر حمله كرده و تا آستانهٔ تصرف آن پیش رفته بودند، سازمان مجاهدین عملیاتی با نام فروغ جاویدان را آغاز كرد.

مسعود رجوی در شب آغاز عملیات گفت: «براساس تقسیمات انجام شده، ۴۸ ساعته به تهران خواهیم رسید... كاری كه ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یك ابرقدرت است؛ چون فقط یك ابرقدرت می‌تواند كشوری را ظرف این مدت تسخیر كند... از پایگاه نوژه هم ترسی نداشته باشید؛ هر سه ساعت به سه ساعت دستور می‌دهم هواپیماهای عراقی بیایند و آنجا را بمباران كنند. پایگاه هوایی تبریز را هم با هواپیما هر سه ساعت به سه ساعت مورد هدف قرار خواهیم داد... علاوه بر آن، ضد هوایی و موشك سام ۷ هم كه داریم... هوانیروز عراق تا سرپل ذهاب به‌همراه ستون‌ها خواهد بود. از نظر هوایی ناراحت نباشید چون هواپیماهای عراقی پشتیبان ما هستند و تمام ماشین‌ها به صورت ستون حركت می‌كنند.

در آن تاریخ، نیروهای نظامی موسوم به سازمان مجاهدین خلق فاصله تنگه پاتاق تا منطقه چهارزبر در ۳۴ كیلومتری كرمانشاه را با سرعت خیلی زیاد طی كردند. علت سرعت بالای حركت ستون‌های نظامی مجاهدین عدم حضور قوای نظامی در غرب كشور بود. به دلیل هجوم سنگین ارتش عراق به جبهه جنوب (استان خوزستان) بخش عمده‌ای از توان نظامی ایران در جبهه‌های جنوب غربی مشغول دفع تهاجم عراق بود. به همین دلیل عملاً در برابر حركت ستون‌های مجاهدین مقاومتی وجود نداشت. نیروهای ایران در جایی كه نیروهایشان برتری نسبی داشت به كمین نشستند و در منطقه چهار زبر، با احداث تعدادی خاكریز و یك خط دفاعی مستحكم در انتظار دشمن بودند. چند تا از گردان‌های عملیاتی در این جبهه، گردان مقداد، گردان حمزه از لشكر ۲۷ محمد رسول الله و تیپ انصارالحسین همدان بودند.

این عملیات سه روز به طول انجامید. در روز اول هدف سد كردن هجوم مجاهدین خلق بود. در روز دوم حركت نیروی زمینی صورت گرفت كه با پشتیبانی بسیار قوی نیروی هوایی و هوانیروز همراه شد و در روز سوم یكان‌های مجاهدین خلق به كلی منهدم شدند. فرماندهی این عملیات بر عهده شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بود.

 

عملیات مرصاد

واژه عربی «مرصاد» به معنی كمین است. این نام به خاطر كمین برنامه ریزی شده‌ای كه نیروهای نظامی انجام داده بودند برای این عملیات در نظر گرفته‌شد.

در روز اول عملیات، نیروی هوایی وارد عمل نشد زیرا در آن زمان پایگاه نوژه بمباران شده بود و انجام عملیات پاكسازی باند فرود، قدری فرصت را از آنها گرفت. به همین دلیل نیروی هوایی با یك روز تأخیر عملیات را آغاز كرد.

در عملیات مرصاد بیش از4800 نفر از نیروهای منافقین كشته و زخمی شدند كه در میان كشته شدگان و اسرا، تعداد زیادی از كادرهای سازمان و فرماندهای تیپ ها نیز وجود داشت و اینچنین عملیات مرصاد، سازمان مجاهدین خلق ایران را به تحمل شكستی راهبردی و ننگین دچار كرد.

پس از پایان عملیات، تنگه چهارزبر، تنگه مرصاد نام گرفت تا یادآور كمینگاهی جهنمی باشد كه با عملیات برنامه ریزی شده رزمندگان ایرانی، طومار نظامی سازمان مجاهدین خلق را در هم پیچید.

 

مرصاد؛ هفتادمین عملیات آفندی ارتش جمهوری اسلامی ایران

خلبانان تصور می‌كنند ستون خودرویی متوقف شده در جاده، مردم عادی بوده و در اجرای دستور مردد هستند. بلافاصله امیر سرافراز ارتش اسلام شهید صیاد شیرازی با لحنی محكم و پر صلابت می‌گوید: من به عنوان نماینده حضرت امام(ره) به شما دستور می‌دهم كه آتش كنید، آنها منافقین هستند.

عملیات پیروزمندانه “‌مرصاد ” به عنوان یكصد و چهارمین عملیات انجام شده در طول ۸ سال دفاع مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش اسلام است كه از نظر طراحی، تاكتیك رزمی و اجرا نیز می‌توان آن را آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی قلمداد كرد.

در این عملیات یگان‌های عمل كننده ارتش مشتمل بر لشكر ۸۱ زرهی كرمانشاه، تیپ مستقل ۴۵ تكاور نیروی زمینی ارتش و یگانهای توپخانه، نیروی هوایی، پدافند هوایی و هوانیروز قهرمان به شكلی هماهنگ و منسجم به فرماندهی شهید سرافراز امیر سپهبد علی صیاد علی شیرازی توانستند با ایجاد سپری فولادین در برابر تهاجم مذبوحانه رژیم بعث و منافقین كوردل صف آرایی كرده و با وجود طراحی بی‌نظیر این عملیات و حداكثر استفاده از اصل غافلگیری، برای همیشه توان عملیاتی دشمن را در تجاوز به خاك مقدس ایران اسلامی از بین ببرند .

اما اینكه چه اتفاقی افتاد و چه شرایطی بوجود آمد كه پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل از سوی جمهوری اسلامی ایران با كارشكنی های رژیم بعثی عراق و نادیده گرفتن شرایط آتش بس از سوی آنان، آتش جنگ مجددا شعله ور گشت؛ مبحثی است كه در اینجا به اختصار به آن اشاره می كنیم .

در واقع رژیم عراق پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران در بن بست سیاسی و نظامی شدیدی قرارگرفت و توطئه های وسیعی را كه از جانب استكبار جهانی علیه انقلاب اسلامی تدارك دیده بود نقشه بر آب می دید و از سوی دیگر می دانست كه حضور منافقین در عراق پس از قطعنامه یادشده برای آنها دردسرساز خواهد شد، بنابراین طی نشست‌های مشترك با سران منافقین به آنان تضمین داد كه ایران شكست پذیر است به شرطی كه منافقین نیروهای خود را به سوی ایران از شهری به شهر دیگر حركت دهند و همی تصویرسازی دروغین و واهی رژیم بعثی موجب شد تا ستون نفاق با یك برنامه غلط و دیكته شده از سوی رژیم عراق در سحرگاه روز دوشنبه سوم مرداد ۱۳۶۷ از مرز خسروی گذشته و به سرعت به طرف سر پل ذهاب ادامه مسیر بدهند .

پس از رسیدن منافین به سر پل ذهاب ، افسران اشغالگر رژیم بعثی از آنان استقبال كرده و با پوشش هوایی و آتش توپخانه خود ، منافقین را به طرف شهرهای كرند و سپس اسلام آباد هدایت كردند . همزمان با حركات مذبوحانه منافقین در جلسه ای كه با حضور اكبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت كشور و امیر سپهبد صیاد شیرازی، نماینده حضرت امام خمینی (ره) در شورای عالی دفاع در شهر كرمانشاه تشكیل شد؛ مقرر گردید تنگه چهارزبر در ۳۴ كیلومتری كرمانشاه به عنوان خط اصلی پدافند انتخاب و تقویت شود. این تنگه كه پس از این عملیات به تنگه مرصاد معروف شد، بدلیل دارا بودن شیارها و ارتفاعات مناسب، بهترین نقطه برای جلوگیری از حركت و اضمحلال منافقین بود.

بلافاصله پس از جلسه مذكور لودرها و بولدوزرها در عرض جاده خاكریز زدند و حفر سنگر نیز پشت خاكریزها آغاز شد. همزمان خمپاره اندازهای ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۲۰ میلیمتری لشكر ۸۱ زرهی در تنگه مستقر شده و با الحاق نیروهای لشكر ۳۲ انصارالحسین (ع) و ۲۷ محمد رسول الله (ص) از سپاه پاسداران، ستون نفاق در دشت حسن آباد زمین‌گیر گردیدند.

هوا روشن‌تر شده بود و نیروهای عقب مانده منافقین نیز به ستون متوقف شده ملحق شدند، حالا یك ستون به طول چهار كیلومتر مسلح به توپ، تانك، نفربر، تفنگ ۱۰۶، خودروهای سنگین حامل مهمات و سایر ادوات نظامی و لجستیكی، تمام جاده دشت حسن آباد را پوشانده بودند ناگهان صدای غرور آفرین بالگردهای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در فضا طنین انداز شد .

خلبانان شجاع هوانیروز كه افتخار آفرینی خود را در ابتدای جنگ تحمیلی با شهیدان كشوری و شیرودی آغاز كرده بودند اكنون آمده بودند تا حماسه ای دیگر بیافرینند . به دستور امیر شهید سپهبد علی صیاد شیرازی یك تیم آتش كبری از پایگاه امام حسین (ع) و یك تیم آتش از پایگاه كرمانشاه به پرواز درآمده و پس از ملحق شدن در مسیر اسلام آباد به طرف محلی كه شهید صیاد شیرازی معین كرده بود ، حركت كردند . در طول پرواز شهید صیاد شیرازی از آنان خواسته بود بلافاصله پس از رسیدن به تنگه چهار زبر حضور خود را به وی اعلام كنند .

شهید صیاد شیرازی در دستور بعدی از آنان خواست به ارتفاعات نزدیك نشوند و به سمت چپ تنگه پرواز كنند . خلبانان پس از اجرای فرمان و حركت به سمت چپ به طول ۱۰ كیلومتر در منطقه ماهی دشت ، متوجه ترافیك سنگینی در جاده شده و بلافاصله مسئله را به شهید صیاد اطلاع می دهند.

شهید صیاد پس از بررسی جاده به تیم آتش دستور شلیك می دهد . این در حالی است كه خلبانان تصور میكنند ستون خودرویی متوقف شده در جاده مردم عادی بوده و در اجرای دستور مردد هستند . بلافاصله امیر سرافراز ارتش اسلام شهید صیاد شیرازی با لحنی محكم تر و پر صلابت میگوید : من به عنوان نماینده حضرت امام (رحمه الله علیه) به شما دستور میدهم كه آتش كنید و همه خودروها را منهدم كنید، آنها منافقین هستند .


خلبانان با شنیدن این جمله از آن شهید بزرگوار جاده را مورد هدف قرار داده و پس از انهدام بخش قابل توجهی از ستون های خودرویی به پایگاه های خود بازگشتند . سپس چهار تیم آتش دیگر از هوانیروز مجددا وارد عمل میشوند .

در سحرگاه روز پنجم مرداد ماه ،‌ دو فروند فانتوم اف-۴ نیروی هوایی ارتش از خطوط رزمندگان عبور كرده و ستون متوقف شده منافقین را به شدت بمباران كردند . بمباران هوایی خلبانان نیروی هوایی چنان دقیق و موثر صورت گرفت كه تمام سازمان نظامی منافقین از هم فروپاشید و چند لحظه بعد ، بالگردهای كبری هوانیروز ، از چپ و راست ، انبوه نفرات و تجهیزات دشمن را مورد حمله قرار دادند.

عملیات غرورآفرین مرصاد تا دو روز بعد ادامه یافت تا اینكه منطقه به كلی از لوث وجود منافقین پاكسازی شد و بیش از ۲۵۰۰ نفر از آنان به هلاكت رسیده و بیش از ۴۰۰ دستگاه خودرو ، نفربر و تانك آنان منهدم شد و برگ زرین دیگری در تاریخ حماسی هشت سال دفاع مقدس به ثبت رسید .

رژیم عراق نیز با شكست مفتضحانه در این عملیات و در حالیكه از تلاشهای مذبوحانه خود طرفی نبسته و در تجاوز ۸ ساله اش به ایران اسلامی به هیچ دستاوردی نرسیده بود ؛ سرانجام در ۱۵ مرداد سال ۶۷ طی نامه ای به دبیركل سازمان ملل متحد تمامی شرایط قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته و تسلیم شد .

بدین ترتیب با نصرت و عنایت الهی و حماسه آفرینی های رزمندگان غیور اسلام و مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی ، پیروزی قاطع و ظفرمندانه ایران در نبرد هشت ساله با رژیم بعثی عراق برای جهانیان به اثبات رسید و مصداق آیه : انا فتحنا لك فتحا مبینا تحقق یافت .

اكنون با گذشت سالها از آن حماسه ماندگار وقتی در جاده كرمانشاه – اسلام آباد سفر می كنید در كیلومتر ۳۴ جاده ، در محل تنگه چهارزبر ، یادمان شهدای عملیات مرصاد – یادگاری از شهید بزرگوار امیر سپهبد علی صیاد شیرازی- احداث گردیده و یادآور ایثارگریهای فرزندان این ملت در نبرد با منافقین كوردل است . یاد همه شهدای والامقام انقلاب و میهن اسلامی به ویژه چهل و هشت هزار لاله سرخ به خون خفته ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد .


بازتاب و پیامدها

اقدام مشترك عراق و منافقین در پیشروی به عمق خاك ایران، بازتاب گسترده ای یافته و حساسیت های زیادی را برانگیخت؛ زیرا این تحركات پس از موافقت ایران با قطعنامه شورای امنیت، در حالی انجام گرفت كه اراده بین المللی بر پایان جنگ مصمم شده بود؛ ولی اقدام عراق و منافقین عملاً به معنای ادامه جنگ بود.

"هاروی موریس از روزنامه "ایندیپندنت" طی تحلیلی در مورد اهداف و راهبرد منافقین نوشت:

"راهبرد فعلی مجاهدین و عراق، ظاهراً ایجاد یك منطقه آزاد شده در دست مجاهدین است تا از این طریق، سازمان مخالف رژیم ایران، نقشی در توافق نهایی صلح داشته باشد. "

یك نشریه دیگر نیز اقدام منافقین را، به دلیل نگرانی آنها از سرنوشت خود در صورت موافقت عراق با آتش بس دانست.

پشتیبانی عراق از منافقین و پیوستگی آنها در انجام این عملیات، مورد بحث محافل خبری قرار گرفت؛ آن چنان كه خبرگزاری رویتر در این باره به نقل از یك دیپلمات گزارش داد: "تحلیل گران معتقدند، این عملیات نمی توانسته بدون پشتیبانی قوی ارتش عراق، به ویژه پوشش آتش توپخانه صورت گرفته باشد."

خبرنگار رادیو لندن نیز در این باره گفت: "كمتر كسی معتقد است كه مجاهدین به تنهایی دارای تجهیزات زرهی، افراد كافی یا حتی نیروی

آتش باری باشند كه بتوانند بدون پشتیبانی یك ارتش منظم، تا این اندازه در داخل خاك ایران مقاومت نشان دهند."

روزنامه "لوموند" حدود یك ماه پیش از عملیات مشترك عراق و منافقین، تصریح كرده بود كه "ارتش آزادیبخش ملی ایران" به عنوان جزیی لاینفك از آرایش نظامی ارتش عراق است و هر گونه فعالیت نظامی آن، بدون اجازه فرماندهی عالی عراق غیر قابل تصور است.


نوع مطلب :
برچسب ها : مرصاد؛ هفتادمین عملیات آفندی ارتش جمهوری اسلامی ایران، عملیات مرصاد، هجوم ابلهانه منافقین،
لینک های مرتبط :
شنبه 4 فروردین 1397 01:46 ق.ظ

Regards, An abundance of posts.

price cialis per pill only best offers cialis use cialis from canada cialis billig we use it 50 mg cialis dose buy brand cialis cheap cialis rckenschmerzen cialis 5 mg scheda tecnica cialis generico discount cialis
جمعه 4 اسفند 1396 02:08 ق.ظ
این ها به طور واقعی در مورد وبلاگ نویسی ایده های عجیب و غریب است.

شما برخی از نکات خوب را در اینجا لمس کرده اید. هر چی رو به عقب برگردونی
پنجشنبه 3 اسفند 1396 08:16 ب.ظ
خیلی باحال! برخی از نکات بسیار معتبر! من قدردانی می کنم که شما این مقاله را می نویسید
و بقیه سایت بسیار خوب است.
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:11 ب.ظ
برادر من توصیه کرد که من این وبلاگ را دوست دارم. او یک بار کاملا درست بود.

این پست واقعا روزم را ساخت. شما فقط نمیتوانید باور کنید
چقدر زمان برای این اطلاعات صرف شده بودم با تشکر!
سه شنبه 9 آبان 1396 04:04 ب.ظ
سلام اعضای خانواده ام! من می خواهم بگویم که این مقاله شگفت انگیز است، عالی نوشته شده است و تقریبا همه اطلاعات مهم را شامل می شود.
من دوست دارم که پستهای بیشتری مثل این رو ببینم.
یکشنبه 30 مهر 1396 05:32 ب.ظ
پست وبلاگ عالی. من کاملا این سایت را دوست دارم
با آن سیکل کنید
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:58 ق.ظ
من نمی توانم از اظهار نظر خودداری کنم خیلی خوب نوشته شده!
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:50 ب.ظ
من هم مثل شما بچه ها را دوست دارم این نوع کار و گزارش هوشمندانه است!

نگهبانان آثار بزرگ من را به شما متصل کرده ام
بچه ها به وبلاگ نویسی
یکشنبه 19 شهریور 1396 08:25 ب.ظ
من این پسر عموی من این وبسایت را توصیه کردم. من مطمئن نیستم که آیا پست توسط نوشته شده است
او را به عنوان کسی دیگر نمی دانم دقیقا در مورد مشکل من.
تو شگفت انگیز هستی با تشکر!
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:45 ب.ظ
سلام برادران، پاراگراف عالی خود را در مورد آموزش و به طور کامل توضیح داد، نگه داشتن آن
تمام وقت
چهارشنبه 18 مرداد 1396 06:37 ب.ظ
It's great that you are getting thoughts from this post as well as from our discussion made at this
place.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:41 ب.ظ
I'm amazed, I must say. Rarely do I come across
a blog that's both equally educative and interesting, and let me tell you, you've hit the nail
on the head. The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently about.
Now i'm very happy I stumbled across this in my hunt for something
regarding this.
جمعه 16 تیر 1396 06:44 ب.ظ
It's remarkable to pay a visit this web page and reading the views
of all friends on the topic of this article, while I
am also keen of getting familiarity.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:46 ب.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard
work due to no data backup. Do you have any solutions to stop hackers?
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:25 ق.ظ
Everything published made a ton of sense.
However, what about this? suppose you wrote a catchier title?
I am not suggesting your content isn't good., but what if you added a title that makes
people desire more? I mean وبلاگ فرهنگی مذهبی سیاسی یاران آقا
- مرصاد ، پایانی بر فروغ جاویدان is kinda
plain. You could look at Yahoo's home page and see how they create
post titles to grab people to click. You might add
a video or a related picture or two to get people interested about
everything've got to say. In my opinion, it could make
your website a little livelier.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با عرض سلام خدمت تمامی

بازدید كنندگان محترم..

خوش آمدید..

خوشحال میشیم كه نظرات،

پیشنهادات و انتقادات شما

دوستان رو بشنویم..

اگر مارو لایق دونستید .

در خدمت هستیم..

اللهم عجل لولیك الفرج


((شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی))
مدیر وبلاگ : منتظر ظهور
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
مترجم وبلاگ

بسم الله الرّحمن الرّحیم     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم     جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات    التماس دعا    دریافت کد از: زیبا ساز وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
پخش زنده حرم