تبلیغات
وبلاگ فرهنگی مذهبی سیاسی یاران آقا - حماسه عاشورایی دلیرمردان پدافند هوایی ارتش در سایت سوباشی
وبلاگ فرهنگی مذهبی سیاسی یاران آقا
تقدیم به شهدا
حماسه سایت سوباشی در پنجم مرداد سال ۱۳۶۷ پس از شكست رژیم بعث عراق در عملیات مرصاد و همچنین پس از اعلام رسمی آتش بس اتفاق افتاد كه در آن نیروی هوایی ارتش بعث عراق با حملات غافلگیرانه ۲۰ نفر از بهترین افسران كنترل شكاری پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به شهادت رساند.سایت رادار پدافند هوایی «سوباشی» واقع در ارتفاعات همدان، به عنوان یكی از مهمترین سایتهای راداری كشور در زنجیره عظیم پدافند هوایی (رادارهای پیش اخطار، رادارهای كنترل آتش، سامانه های موشكی زمین به هوا، شبكه دیده بانی، توپ های ضدهوایی و ...) نقش ویژه و موثری در مقابله با تهاجمات هوایی عراقی ها در زمان جنگ تحمیلی ایفا نمود.

سایت راداری فوق ضمن رهگیری هواپیماهای دشمن، كنترل و هدایت هواپیماهای ورودی و خروجی به مرزهای غرب كشور، كنترل آتش سایت های موشكی ارتش و سپاه، كنترل آتش پدافند هوایی مستقر در منطقه (زمینی، هوایی و...)، اعلام وضعیت (سفید، زرد یا قرمز) به 13 استان كشور را برعهده داشت.
در حقیقت رادار سوباشی با تغذیه چندین سایت راداری، سایت های موشكی زمین به هواو سامانه های توپ ضدهوایی آسمان كل منطقه غرب، بخشی از شمال غرب و جنوب غرب را تحت پوشش خود داشت.
با توجه به اهمیت مناطق یاد شده به عنوان معابر نفوذ هواپیماها و هلیكوپترهای دشمن (یا هرنوع هواگرد دیگر)، از وجود قویترین نفرات در سطح آموزش بالا و مهارت بی نظیر باشند در سایت راداری فوق استفاده می شد. به دلیل عملكرد مناسب این سایت راداری كه همچون یك دژ مستحكم در برابر حملات هوایی عراقی ها ظاهر می شد خلبانان عراقی همواره از نزدیك شدن به سایت راداری سوباشی و مواضع ضد هوایی فوق وحشت داشتند.
براین اساس آنها در برخی مواقع حریم دفاعی سایت فوق را دور زده و از سایر قسمت ها (جنوب یا شمال كشور) وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران می شدند و این مسئله زحمت عراقی ها را جهت دستیابی به اهداف خود سخت تر می كرد. لذا عراقی ها شدیدا در تلاش بودند كه این سایت راداری را مورد حمله مستقیم و انهدام قرار دهند.

rapiar

157 مرحله حمله عراقی ها به سایت و استفاده آنها از موشكهای ضد رادار و ناكامی در مختل نمودن عملكرد سایت گواهی بر هوشیاری دلیرمردان پدافند هوایی است. این ناكامی ها و استمرار موفقیت كاركنان غیور سایت سوباشی منجر به بروز كینه ای عمیق از عملكرد پدافند هوایی خصوصا سایت راداری در دل فرماندهان نیروی هوایی عراق شد. به گونه ای كه ژنرال "سعید شعبان" فرمانده وقت نیروی هوایی عراق در مصاحبه ای با بخش فارسی رادیو بغداد با عصبانیت عنوان می كند كه "به هر طریق ممكن افتخار نابودی پایگاه سوم شكاری همدان و سایت راداری سوباشی (حتی اگر خلبانان عراقی نتوانستند) باید نصیب خودم شود".
عمق كینه توزی عراقی ها نسبت به عملكرد این سایت راداری از آنجا مشخص می شود كه علی رغم پذیرش قطعنامه 598 در 27 تیرماه 1367 حمله ناجوانمردانه عراقی ها در 5 مرداد همان سال (حدود یك هفته پس از پذیرش قطعنامه) انجام شد.
در حقیقت عراقیها با از میان برداشتن سایت راداری سوباشی در پی دستیابی به 2 هدف اصلی بودند با انهدام سایت سوباشی عراقی ها سعی در پاسخگویی به عقده سالها حقارت در برابر اراده پدافند همیشه بیدار جمهوری اسلامی ایران با ناجوانمردانه ترین شیوه نبرد داشتند.
هدف دوم تسخیر آسمان منطقه عمومی نبرد جهت تسهیل پیشروی نیروهای سطحی منافقین بود. در این راستا مرور خاطرات سرلشكر "وفیق السامرایی" (از مدیران اصلی استخبارات عراق در آن زمان) خالی از لطف نیست.
وی می گوید: درعملیات مرصاد ماموریت های مشخصی برای نیروهای هوایی و هوانیروز عراق به منظور پشتیبانی از عملیات تعیین گردید و اهداف از طریق عكس های هوایی و اطلاعات استخباراتی شناسایی گردید...هواپیماهای جنگنده "میگ 23، میراژ اف-1 عراقی" به منظور حفاظت از نیروهای عمل كننده در برابر دخالت احتمالی نیروی هوایی ایران، اقدام به پروازهای گشتی مسلحانه و برقرار نمودن پشتیبانی هوایی نزدیك نمودند.(ویرانه دروازه شرقی-ص 131 الی 133)
پس از شروع تجاوز منافقین كوردل به خاك پاك كشورمان در 03/05/67 و آغاز عملیات مرصاد متعاقب یكی از تجاوزات هوایی عراقی ها در 04/05/67 رادار سوباشی مورد اصابت بمبی قرار می گیرد كه در محوطه سایت منفجر شده و بر اثر انفجار فوق سقف اتاق عملیات دچار ریزش شده و تكه ای از آهن سقف بر سر شهید دستنبو اصابت كرده و منجر به مجروح شدن وی می شود اما این شهید بزرگوار در آن روز با سر باند پیچی شده همچنان به ادامه ماموریت خود مشغول می شود.
روز 05/05/67 شرایط منطقه آنچنان حاد بود كه كلیه مسئولان ستاد پدافند هوایی در سایت سوباشی به سر می برند. باتوجه به حجم بالای كار تقریبا هیچ كدام از كاركنان سایت موفق به صرف نهار نمی شوند. تعدادی از كاركنان نیز با توجه به اینكه در شیفت شب قبل به سر می بردند داوطلبانه همچنان مشغول به انجام وظیفه بودند.
هواپیماهای عراقی در دسته های پروازی 30 الی 40 فروندی پی در پی منطقه عمومی نبرد را مورد بمباران قرار می دادند تا در اراده پولادین شجاع مردان ارتش اسلام خللی ایجاد كرده و موفقیت را نصیب منافقین بی تعصب نمایند.
زهی خیال باطل تا اینكه در ساعت 16 روز 05/05/67 هواپیماهای عراقی كه در دستیابی به اهداف خود در بمباران شهرهای غربی كشور و تسهیل پیشروی منافقین ناتوان مانده بودند در بازگشت از ماموریت شكست خورده خود به وسیله موشك هوا به زمینی كه از فاصله ای دور شلیك شده بود اتاق عملیات سایت سوباشی را منهدم كرده و 19 نفر از كاركنان را در همان لحظه به شهادت می رساندند.
حضور آگاهانه كاركنان سایت تا آخرین لحظه (علی رغم اینكه تعدادی از آنها در زمان استراحت خود و داوطلبانه در محل عملیات حضور پیدا كرده بودند) و با توجه به وجود امكان خروج از سایت و عدم استفاده از امكان فوق و اطلاع از عاقبت حضور و شهادت و پایمردی و انجام وظیفه تا آخرین لحظه منجر به این شد كه نام سایت سوباشی در تاریخ ثبت شده و حضور كاركنان سایت حماسی و عاشورایی تعبیر گردد.

hawk

اگرچه سایت راداری سوباشی با این حمله ناجوانمردانه مورد اصابت قرار می گیرد اما عراقی ها در دستیابی به هدف دوم خود كه تسخیر آسمان منطقه عمومی عملیات مرصاد بود ناتوان ماندند زیرا دلیرمردان پدافندهوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دوش به دوش هوانیروز قهرمان و نیروی هوایی سرافراز ارتش آنچنان در برابر بعثی ها و منافقین ظاهر شدند كه نیروی هوایی عراق جز فرار و شكست طرح پشتیبانی منافقین چاره ای دیگر نداشتند و شكست سنگین منافقین درس عبرتی شد برای كركسان و لاشخوران كه دیگر چشم طمع به این خاك دلیرپرور ندوزند.
در حقیقت عملكرد پدافند هوایی ارتش در عملیات مرصاد و حتی پس از شهادت زبده ترین كاركنان خود در سوباشی نشان دهنده این مطلب است كه شجاع مردان پدافند هوایی هرگز در برابر هیچ نوع تهدیدی هراسی نداشته و در راه دفاع از آرمانها و اعتقادات خود هر شهید پدافندی را سند افتخار و برگ زرینی بر عملكرد خود دانسته و با تبدیل تهدیدها به فرصت به هر طریق ممكن اجازه حضور ناپاك دشمن در آسمان مقدس كشور را نخواهند داد.


نوع مطلب : قافله عشق (شهیدان)، عاشورا، 
برچسب ها : حماسه سایت سوباشی در پنجم مرداد سال ۱۳۶۷ پس از شكست رژیم بعث عراق در عملیات مرصاد و همچنین پس از اعلام رسمی آتش بس اتفاق افتاد كه در آن نیروی هوایی ارتش بعث عراق با حملات غافلگیرانه ۲۰ نفر از بهترین افسران كنترل شكاری پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را به شهادت رساند.، حماسه عاشورایی دلیرمردان پدافند هوایی ارتش در سایت سوباشی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:38 ب.ظ
Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time
and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off
a lot and never seem to get anything done.
سه شنبه 13 تیر 1396 07:41 ب.ظ
Whats up very cool web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..

I will bookmark your blog and take the feeds also? I'm satisfied to seek out a lot of useful
information here within the publish, we need develop more strategies on this regard, thanks for sharing.

. . . . .
دوشنبه 5 تیر 1396 02:18 ق.ظ
Stunning quest there. What occurred after?

Thanks!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:32 ق.ظ
I drop a leave a response each time I like a article on a website or if I have something to
valuable to contribute to the discussion. Usually it's triggered by the sincerness displayed in the article I read.
And on this post وبلاگ فرهنگی مذهبی سیاسی
یاران آقا - حماسه عاشورایی دلیرمردان پدافند هوایی ارتش در سایت سوباشی.
I was excited enough to drop a thought ;-) I actually do have a couple of questions for you if you don't mind.
Could it be simply me or do a few of these responses come across as
if they are written by brain dead individuals? :-P And, if
you are writing on additional online sites, I'd like to follow everything fresh you have to post.
Could you make a list all of all your public sites like your
linkedin profile, Facebook page or twitter feed?
پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:07 ب.ظ
Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this good post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

با عرض سلام خدمت تمامی

بازدید كنندگان محترم..

خوش آمدید..

خوشحال میشیم كه نظرات،

پیشنهادات و انتقادات شما

دوستان رو بشنویم..

اگر مارو لایق دونستید .

در خدمت هستیم..

اللهم عجل لولیك الفرج


((شکر لله شیعه ای نامی شدیم
اهل جمهوری اسلامی شدیم
از خمینی درس عشق آموختیم
در تنور جنگ و جبهه سوختیم
بیعتـی کـردیم بـا سیـد علی
راه حـق در قول و فعلش منـجلی))
مدیر وبلاگ : منتظر ظهور
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
مترجم وبلاگ

بسم الله الرّحمن الرّحیم     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم     جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات    التماس دعا    دریافت کد از: زیبا ساز وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
پخش زنده حرم